Które dzieci powinny otrzymywać mleko modyfikowane?

Zacznijmy od tego, że mleko modyfikowane dla alergików jest wyborem nieoptymalnym, ponieważ zawsze pierwszym wyborem powinno być mleko matki. Często jednak rezygnuje się z niego od samego początku na rzecz mleka modyfikowanego dla alergików. Związane jest to z szeregiem czynników.
Ryzyko i fakty
W pierwszej kolejności mleko modyfikowane dla alergików podaje się dzieciom z grupy ryzyka wystąpienia poważnych reakcji alergicznych na składniki mleka naturalnego. Są to najczęściej dzieci, których starsze rodzeństwo cierpi na poważne alergie pokarmowe i z tego powodu istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że u tych dzieci problem też będzie występował. W ich przypadku podaje się mleko tylko nieznacznie zmodyfikowane. Pojawia się w nim hydrolizat białkowy, który został już poddany pierwszemu krokowi trawienia, który jest zazwyczaj najtrudniejszy dla alergika.
Powyższe rozwiązanie stosuje się poniekąd profilaktycznie, ale jest ono daleko niewystarczające w sytuacji, kiedy rozpoznana zostanie realna alergia dziecka na produkty mleczne. Wtedy konieczne jest zastosowanie tak zwanych preparatów mlekozastępczych dostępnych w aptekach. Dalej znajduje się w nich białko z mleka krowiego, ale zostało ono podzielone tak, że nie powinno już powodować reakcji alergicznej ze względu na zaawansowany stopień ich przygotowania do trawienia.
Daleko nam jeszcze do sytuacji, by wszystkie dzieci od razu podejrzewać o alergie pokarmowe i z miejsca stosować preparaty modyfikowane. Swoje dzieci muszą obserwować rodzice i patrzeć uważnie, jak reagują one na karmienie. Jeśli pojawią się typowe objawy alergii pokarmowej, trzeba udać się do specjalisty.

Copyright Znajdz 2024
Tech Nerd theme designed by Siteturner